MojAndroid

Na našom AndroidForum.sk sa stále objavujú nejaké zaujímavé témy. Naši čitatelia tam riešia svoje problémy, hľadajú otázky, prípadne ostatným pomáhajú. So zaujímavou otázkou prišiel aj čitateľ preston, ktorý sa pýta:

Zdravím. Chcel by som si kúpiť novú nabíjačku na mobil, ale netuším, ako vyberať nabíjačku plus kábel. Mám telefón s microUSB, a teda nepodporuje rýchlonabíjanie. Od čoho záleží to, akou rýchlosťou sa bude telefón nabíjať? Mám doma niekoľko nabíjačiek, aj rôzne dlhé káble. Zistil som, že na 2-metrovom kábli sa telefón nabíja pol dňa a aj tak nie je nabitý. Záleží rýchlosť nabíjania od dĺžky kábla? A záleží vôbec od kábla rýchlosť nabíjania? Mám totiž nejaké káble ešte k veľmi starým telefónom a mám pocit, že telefón sa s nimi nabíja celú večnosť. Keď chytím nejaký nový kábel a pripojím to k powerbanke, za dve hodiny je nabitý. Aké paramtere mám sledovať na nabíjačke a aké na kábli? Existujú rôzne káble, ktoré môžu nabíjať pomalšie? A aký najvyšší výstupný výkon by mala mať nabíjačka, aby sa telefón rýchlejšie nabil cez microUSB? Lebo je mi jasné, že rýchlonabíjanie to nebude – ale netuším, do akého napätia je schopné microUSB prenášať ten prúd… že či mi stačí kúpiť nabíjačku s výstupom 2A, alebo kludne aj 3A a bude to rýchlejšie…?? No som laik.. vďaka za tipy.

V tomto príspevku je viacero nezodpovedaných otázok. Ihneď na úvod treba poznamenať, že rýchlosť nabíjania závisí v prvom rade od toho, čo konkrétny smartfón dovoľuje. Ak teda vaše zariadenie podporuje nabíjanie s výkonom napríklad 10 W, silnejšia nabíjačka vám bude zbytočná, len ju preplatíte, no efekt nebude žiadny. Najlepším riešením je kúpa originálneho príslušenstva. Síce nevieme, aký smartfón preston vlastní, no určite je naň možné kúpiť originálnu nabíjačku a aj kábel.

Na kábli záleží

Preston sa ďalej pýta, či je dôležité, akým káblom nabíja. Áno, je to dôležité. Existujú rôzne káble s rôznou priepustnosťou. Ak teda vlastníte výkonnú nabíjačku, avšak kábel má priepustnosť napríklad len 1 A, nepomôže to. Kvalita kábla je dôležitá. Zaujímavé zistenie je, že na dlhšom kábli sa mu smartfón nabíja pomalšie. To môže byť spôsobené tým, že kábel má nižšiu priepustnosť, ale zároveň aj samotná dĺžka kábla je dôležitá. Čím je kábel dlhší, tým je strata vyššia. V praxi je dĺžkový rozdiel 0,5 metra a 2 metre, čo sa týka rýchlosti nabíjania, zanedbateľný, tu by sme skôr pozreli na parametre kábla. Ak by sa jednalo o úplne rovnaký kábel s jediným rozdielom v dĺžke, dosiahli by sme takmer rovnaké výsledky.

Vyšší výkon nemusí znamenať rýchlejšie nabíjanie

V našich recenziách pravidelne testujeme rýchlosť nabíjania všetkých smartfónov a výsledky zapisujeme do prehľadnej tabuľky. Sú smartfóny, ktoré podporujú nabíjanie s výkonom až 40 W, pričom každý výrobca dnes už ponúka svoje riešenie rýchleho nabíjania s rôznymi parametrami. Pre najlepší výsledok je najvhodnejšie kúpiť originálne príslušenstvo (ktoré už pravdepodobne máte v balení).

Pokiaľ použijete kvalitný kábel a výkonnú nabíjačku na zariadení, ktoré takto rýchle nabíjanie nepodporuje, bude sa nabíjať pomaly. V prvom rade je potrebné zistiť, aký nabíjací výkon vaše zariadenie podporuje. Nie vždy je to možné vyhľadať na internete, no prezradiť vám to môže originálna nabíjačka, na ktorej sú napísané všetky dôležité údaje. Výkon sa dá veľmi jednoducho vypočítať, stačí vynásobiť prúd s napätím a vyjde vám výkon vo wattoch. To znamená, že ak máte nabíjačku s napätím 5 V a prúdom 2 A, výsledný nabíjací výkon je 10 W.

Naše odporúčanie

Nášmu čitateľovi prestonovi odporúčame teda niekde na internete pohľadať originálnu nabíjačku, s ktorou dosiahne najlepšie výsledky. Zlou voľbou nebudú ani riešenia tretích strán, tu by sme ale určite dali pozor na značku a možno aj na skúsenosti ostatných používateľov. Pri výbere musí dbať na to, aby mala nabíjačka vhodné parametre a nezabúdať na to, že aj parametre kábla sú dôležité.

Náš tip
Ako funguje rýchle nabíjanie smartfónov?
8.4.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+