MojAndroid

Hoci slovenské platy zostávajú takmer rovnaké ako tomu bolo pred dvoma či troma rokmi, ceny elektroniky a špeciálne smartfónov rastú. Badať to najmä pri vlajkových lodiach, za ktoré si dnes mnohí výrobcovia pýtajú aj 4-ciferné sumy. Dokonca už aj tie spoločnosti, ktoré sa v minulosti prezentovali skvelým pomerom ceny a výbavy svojich zariadení, začali postupne zdražovať. Reč je najmä o spoločnosti OnePlus.

Jej telefóny boli práve kvôli faktu, že ponúkali veľa muziky za relatívne málo peňazí, označované pojmom “zabijaci vlajkových lodí”. Príchodom vybaveného, no drahého modelu OnePlus 7 Pro sa však zdá, že sa výrobca tohto označenia dobrovoľne nasilu vzdal. Zároveň tým dal priestor konkurencií, ktorou je napríklad Asus so svojim modelom Zenfone 6. Ten na papieri spĺňa všetky predpoklady na to, aby toto označenie prebral. To či sa mu to aj skutočne podarí sa dozviete v práve začínajúcej recenzii.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Predajné balenie: Viac ako je zvykom

Škatuľa, v ktorej sa predáva Asus Zenfone 6 má za úlohu zaujať oko potenciálneho zákazníka už na prvý pohľad. Vo veľkej miere sa jej to aj darí, a to najmä vďaka lesknúcej sa šestke, ktorá sa nachádza na vrchnej strane predajného balenia. To je inak celkom minimalistické a okrem základných špecifikácií telefónu či jeho celého názvu tu nenájdete nič zaujímavé.

Po otvorení balenia vás prekvapí samotný smartfón, ktorý doprevádza vskutku bohatá ponuka príslušenstva. Dostalo sa teda nielen na klasické kombo nabíjacieho adaptéra a USB kábla, ale aj na bonus v podobe štuplíkových slúchadiel a základného plastového puzdra. To je priehľadné, pričom pôsobí pomerne lacno, no svoj účel spĺňa. Ďalej sa v škatuli nachádzajú aj stručné návody a chýbať nemôže ani nástroj slúžiaci na otvorenie poctivého DualSIM slotu.

Konštrukcia a dizajn: Všetko sa točí okolo fotoaparátu (alebo naopak)

Spoločnosť Asus si je veľmi dobre vedomá toho, že smartfón v dnešnej dobe nemôže byť úspešný bez kvalitnej konštrukcie a podareného dizajnu. Tento dizajn musí byť navyše prispôsobený tým najnovším technologickým trendom, ktoré udáva rýchlo sa rozvíjajúci trh. V najideálnejšom prípade sa podarí výrobcom zaviesť trendy vlastné. Dá sa povedať, že sa to s modelom Zenfone 6 spoločnosti Asus podarilo. Poďme ale pekne po poriadku. Samotná konštrukcia je vyrobená z kombinácie skla a hliníka.

Je ukážkovo spracovaná, pričom kladie dôraz na detaily. Jedným z nich je skosenie hrán hliníkového rámu a ďalším 3D zaoblenie zadnej steny. Vďaka týmto detailom vlajkový model od Asusu príjemne sadne do dlane a nereže do nej hranami. Príjemné držanie je docielené aj vďaka rozmerom, ktoré činia 159.1 x 75.4 x 9.2 mm. Hrúbka zariadenia je síce málinko vyššia než je pri dnešných smartfónoch zvykom, no je tomu tak kvôli obrovskej 5 000 mAh batérii. Tá sa postarala aj o vyššiu hmotnosť 190 gramov.

Ani v prípade hrúbky a ani v prípade váhy však nejde o žiadne negatíva. Stále tento telefón hravo vpracete do vrecka a rozhodne vám nebude svojou váhou sťahovať nohavice. Dokonca takto budete mať lepší pocit z pevnosti jeho konštrukcie. Tá po dizanovej stránke nevybočuje zo zabehnutých štandardov. K dispozícii sú dve farebné verzie, a to konzervatívna čierna a gradientná modro-biela.

Mechanizmus otočného fotoaparátu

Tento telefón obsahuje dvojitý otočný fotoaparát, ktorý dokáže po otočení hravo zastúpiť selfie snímač. Vďaka tomu dedikovaný predný fotoaparát nie je potrebný, čo sa na konštrukcii prejavilo hneď niekoľkými pozitívami. Tým prvým je ušetrenie miesta v oblasti nad displejom. Asus Zenfone 6 teda neobsahuje výrez v displeji, pretože výrez v displeji jednoducho nepotrebuje. Takmer celú prednú stranu vypĺňa obrazovka, no nájdeme tu aj hovorový reproduktor a LEDku upozornení.

Tá je skvelo umiestnená a dobre viditeľná, takže ju za žiadnych okolností neprehliadnete. Druhým a azda najväčším možným pozitívom je, že vďaka otočnému mechanizmu môžete vytvárať klasické fotografie a selfie fotografie v totožnej kvalite. Otočná kamera je veľmi dobre spracovaná a nijakým spôsobom sa nekýve ani netrasie. Má však aj svoje muchy. Tak po prvé, samotný proces otáčania je celkom hlučný. Neraz sa nám počas testovania stalo, že zvuk spôsobený otáčaním fotoaparátu pritiahol pohľady okolia.

No a to v prípade, že si chcete vytvoriť selfiečko, nie je veľmi žiadúce. Ďalšiu nedokonalosť sme spozorovali v čase, kedy bol fotoaparát dlhší čas neaktívny. Vtedy sa občas otočný mechanizmus jemne uvoľnil a pri zatrasení telefónom narážal fotoaparát o jeho konštrukciu. Nešlo však o nič strašné a túto nepríjemnosť sa nám vždy podarilo vyriešiť vyvolaním otočenia fotoaparátu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
20.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+