MojAndroid

Znovu platí, že najnovšia vlajková loď od Xiaomi ponúka (takmer) všetko to, čo by mala poriadna vlajková loď mať. No stojí približne polovicu. Xiaomi Mi 9 sa opäť snaží vypáliť rybník ostatným TOP smartfónom a celkom sa mu to darí. Oproti tým najlepším síce niektoré veci či funkcie chýbajú, no to je vykompenzované cenou, ktorá je približne polovičná. Xiaomi Mi 9 je vítaným vylepšením minuloročného modelu. Zvýšil sa výkon, lepší je aj fotoaparát a pribudol infračervený port, no kvôli minimálnemu výrezu v displeji budete musieť oželieť infračervené odomykanie tvárou. Aká je najnovšia vlajková loď v praxi?

Konštrukcia a Dizajn: Menšie rámiky a žiadne experimenty

Rozlíšiť minuloročný Xiaomi Mi 8 a tohtoročný Mi 9 nie je problém už na prvýkrát. Či už spredu alebo zozadu. Najvýraznejšími dizajnovými rozdielmi sú tri fotoaparáty vzadu (oproti dvom) a samozrejme displej s minimálnym rámikom. Poďme ale pekne poporiadku.

Samotný dizajn smartfónu Xiaomi Mi 9 nie je ničím výnimočný. Jedná sa o klasickú “placku” s veľkým displejom na prednej strane. Veľkosťou ho môžeme zaradiť medzi aktuálne vlajkové lode, malý a kompaktný rozhodne nie je. S rozmermi 157,5 x 74,7 x 7,6 mm sa nestratí ani vo väčšej dlani. Jeho hmotnosť je 173 gramov.

Napriek väčším rozmerom sa však v ruke drží celkom pohodlne. Vďaka zaobleniu zadnej strany padne do ruky ako uliaty. Musím sa však priznať, že moja ruka nie je malá. V tej ženskej to až také slávne nebude. Ovládať zariadenie je v niektorých prípadoch možné aj jednou rukou, no dvomi je to určite bezpečnejšie a jednoduchšie. Xiaomi Mi 9 patrí medzi tie šmykľavejšie, na to si musíte dať pozor. Je to daň za kvalitnú sklenenú konštrukciu.

Kombinácia kovu a skla

Na materiáloch čínsky výrobca nešetril. Predná aj zadná strana sú sklenené, rám zase kovový. Toto riešenie so sebou okrem pocitu kvality nesie aj nejaké nevýhody. Sklo sa jednoduchšie rozbije a hlavne odtlačky prstov sú viditeľné viac, ako by som si prial. Privítal by som skôr matné farebné vyhotovenie zadnej strany. Osobne by som sa dokázal zriecť aj skla a nevadil by mi na zadnej strane ani kvalitnejší plast. Podobne, ako napríklad Pocophone F1.

Predná strana patrí už tradične hlavne displeju. Rámiky okolo neho sú príjemne tenké a je natiahnutý takmer až k okrajom. Spodná “brada” je o trochu hrubšia, avšak stále je tenšia, ako v prípade minuloročného Mi 8. Celistvosť prednej strany trochu narúša výrez v displeji. Xiaomi musím pochváliť za to, že je naozaj minimálny. Nachádza sa v ňom len objektív selfie fotoaparátu. Nevýhodu je, že sa tu nezmestil infračervený skener, takže odomykanie tvárou v noci už nie je také bezproblémové a rýchle.

Fotoaparát vystupuje nad okolitý povrch zariadenia

Na zadnej strane vás ihneď upúta trojica fotoaparátov, ktoré sú umiestnené na ľavej strane v akomsi obdĺžniku. Pod nimi sa nachádza ešte prisvetľovací LED blesk. Fotoaparáty vystupujú nad okolitý povrch zadnej strany. Problémom je, že aj po nasadení ochranného obalu, ktorý je v balení, stále trochu vystupujú. Budete si tak musieť dávať pozor na to, ako svoju Mi 9 ukladáte. Pokiaľ teda nechcete fotoaparáty poškriabať. Riešením bude zaobstaranie hrubšieho ochranného obalu.

Tlačidlo Google Asistenta na ľavej strane

Boky novinky ponúkajú klasické rozloženie ovládacích prvkov, no nejaké zaujímavosti sa tu predsalen nájdu. Na ľavej strane sa nachádza tlačidlo Google Asistenta, čo je novinka. Musíte mať ale na pamäti, že táto funkcia nefunguje, ak máte nastavený jazyk smartfónu na slovenský. Práve kvôli tomu ho mám v angličtine, pretože Google Asistenta používam celkom často. Tlačidlo zatiaľ nie je možné premapovať. Na fórach XDA-Developers sa nejaké návody objavili, no skúšať sa mi to nechcelo.

Dobrou správou je, že mu môžete priradiť spustenie rôznych funkcií v prípade dlhšieho podržania a dvojitého stlačenia. Dvojitému stlačeniu som priradil spustenie prisvetľovacej LED diódy a dlhšiemu podržaniu zase spustenie fotoaparátu. Zvyká sa na to veľmi rýchlo a teraz si tieto “skratky” neviem vynachváliť.

Pravá strana obsahuje zamykacie tlačidlo, nad ktorým sa nachádza dvojtlačidlo ovládania hlasitosti. Ich umiestnenie je príkladné a práca s nimi veľmi pohodlná. Horná strana zaujme prítomnosťou infračerveného portu. Ten sa v minuloročnej vlajkovej lodi nenachádzal. Na spodnej strane nájdeme klasický USB-C konektor, ktorý slúži aj ako náhrada za 3,5 mm jack. Ten sa bohužiaľ na zariadení nenachádza. Vpravo od tohto konektora je hlavný reproduktor zariadenia, vľavo sa zase nachádza mikrofón.

S dizajnom zariadenia výrobca neexperimentoval. Nenájdeme tu žiadne zbytočné rušivé prvky, nenachádza sa tu diera v displeji či iné experimenty. Pri držaní nebudete mať pocit jedinečnosti, no na druhú stranu, mne sa to páči. Telefón pôsobí nenápadne, avšak kvalitné spracovanie mu uprieť nemôžem. Jediný nedostatok tak vidím v podobe chýbajúcej vodeodolnosti. Práve vodeodolnosť je to, čo drahšie vlajkové lode ponúkajú.

Možnosti odomykania: Drží sa trendov

Prakticky všetky vlajkové lode veľkých výrobcov ponúkajú skener odtlačkov prstov v displeji. Xiaomi Mi 9 nie je výnimkou. Jedná sa o optický senzor. Po skúsenostiach s ostatnými smartfónmi som skeneru v displeji stále neprišiel na chuť. Hlavne v podaní Samsungu Galaxy A50 je to veľmi slabé. Na druhú stranu, taký Galaxy S10 je na tom oveľa lepšie. Vrátim sa ale späť k Xiaomi Mi 9.

Odblokovanie skenerom je rýchle a bezproblémové. Stále nedosahuje rýchlosť klasických skenerov pod displejom či na zadnej strane, no v tomto prípade mi to až tak neprekáža. Priložím prst a odblokované mám takmer okamžite. Musíte však dávať pozor na to, kam prst prikladáte. Zariadenie vám samozrejme ukáže, kde sa skener nachádza, takže s tým nebudete mať problém.

Navyše, skener je aktívny aj pri vypnutom displeji. Keď už máte naučené, kde sa nachádza, položíte na to miesto prst a zariadenie sa odomkne. S presnosťou snímania som veľmi spokojný, úspešnosť odblokovania je u mňa vyššia, ako 90 percent. Mokré prsty síce v láske nemá, no na to sme si už zvykli. So skenerom v displeji prichádza ešte jedna užitočná funkcia. Pokiaľ na ňom držíte prst, zariadenie sa odomkne a vy prstom prejdete buď nahor, doprava alebo doľava, aktivovať môžete jednu z troch funkcií. Získate k nej tak rýchly prístup. Za toto riešenie výrobcu chválim.

Chýba infračervené skenovanie tváre

Displej je možné rozsvietiť dvojitým poklepaním, prípadne ho stačí zdvihnúť. Nechýba ani odomykanie pomocou tváre. Oproti minuloročnému modelu chýba infračervený sken tváre, takže v noci zariadenie už tak jednoducho tvárou neodomknete. Ak Xiaomi Mi 9 nedržíte príliš ďaleko, dokáže si vašu tvár prisvietiť a odomknutie bude bezproblémové.

Už tradične svoju tvár do zariadenia nepridáte, ak máte v zariadení nastavenú lokalizáciu na Slovensko. To sa dá jednoducho obísť. Stačí vojsť do nastavení a prepnúť napríklad na Hongkong. Zrazu sa pod možnosťou pridania odtlačku prsta objaví aj pridanie tváre. Samotné odblokovanie je rýchle a bezproblémové.

Vo svojom Xiaomi Mi 9 mám nastavené aj odomknutie pomocou smart hodiniek Amazfit Bip. Je to hlavne z dôvodu, že využívam Google Asistenta a niektoré povely dokáže uskutočniť len vtedy, ak je smartfón odomknutý. Funguje to výborne. Po zadaní hlasového povelu ma síce smartfón upozorní na to, že ho budem musieť odblokovať, no následne sa odblokuje a povel vykoná. Odblokovanie bolo možné aj na základe toho, že Google vedel rozpoznať môj hlas, no táto funkcia už k dispozícii nie je. V ostatných zariadeniach môžete napríklad pridať rôzne polohy ako dôveryhodné. Keď sa nachádzate na jednej z týchto adries, zariadenie sa odomkne bez nutnosti zadávania hesla. Táto funkcia ale z nepochopiteľných dôvodov na smartfónoch od Xiaomi nefunguje. Keby ste vedeli, ako to spojazdniť, kľudne píšte do komentárov :)

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
6.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+